مسکن ملی یک میلیارد تومانی شد 241 بازدید

مسکن ملی یک میلیارد تومانی شد

مسکن ملی یک میلیارد تومانی شد

در حالی که قیمت تمام شده واحد‌های نهضت ملی مسکن همچنان نامشخص است که آورده متقاضیان این طرح در برخی پروژه‌ها بیش از یک میلیارد تومان خواهد بود.


اقتصاد۲۴- طبق جدیدترین اظهارات وزیر راه و شهرسازی و معاون مسکن و ساختمان وی در زمان حاضر دو میلیون و ۲۴۴ هزار واحد نهضت مسکن ملی در کشور در حال ساخت است.

هادی عباسی معاون وزیر راه و شهرسازی هفته گذشته با اشاره به ساخت ۲.۴ میلیون واحد نهضت مسکن ملی درباره قیمت تمام شده هر واحد از این پروژه گفته بود: قیمت تمام شده پروژه‌ها به دستمزد و مصالح ساختمانی بستگی دارد که در انتهای مرحله ساخت و ساز محاسبه می‌شود.

وی با اشاره به کاهش نرخ سود تسهیلات نهضت مسکن ملی از ۲۳ به ۱۸ درصد کاهش یافته است، یادآور شد: مبلغ اقساط دو سال اول تسهیلات ۵.۹ میلیون تومان است که در استان زنجان اجرایی شده است. میزان اقساط این وام در سال سوم تا سال بیستم به دوره مشارکت (زمان ساخت واحد مسکونی) بستگی دارد.

مهرداد بذرپاش اواسط بهمن امسال با اشاره به مخالفت عده‌ای با خروج سیمان و فولاد از بورس درباره قیمت نهضت مسکن ملی در سال آینده، گفته بود: باید توجه داشت که قیمت تمام شده مسکن تابعی از تورم است، اما همواره یکی از خواسته‌های ما این بوده بخش‌ها و متغیر‌هایی که قیمت تمام شده مسکن را تحت الشعاع قرار می‌دهند به‌ویژه فولاد و سیمان در حوزه مصالح مورد توجه قرار گیرند که در جلسه آینده شورای‌عالی مسکن تصمیمات خوبی اتخاذ می‌شود.

وی افزود: با وجود پیگیری‌های وزارت راه و شهرسازی عده‌ای با خروج این دو مصالح از بورس کالا مخالف بودند، اما امیدواریم سال آینده مصالح ساختمانی به‌ویژه فولاد و سیمان با تمهیدات وزارت اقتصاد و دارایی ارزان‌تر در اختیار سازندگان و پروژه‌ها قرار بگیرد.

به گزارش تسنیم، بخش قابل توجهی از آمار اعلام شده در خصوص ساخت واحد‌های نهضت مسکن ملی مربوط به پروژه‌های طرح اقدام ملی مسکن دولت قبل و واحد‌های مسکن مهر است.

آورده متقاضیان مسکن ملی چقدر است؟ 

یکی از ابهامات پروژه‌های نهضت مسکن ملی عدم آگاهی متقاضیان نسبت به آورده است. در زمان حاضر متقاضیان پس از اعلام ادارات راه و شهرسازی استان‌ها (شرکت عمران شهر‌های جدید) در بازه‌های مشخص ۴۰ میلیون تومان باید واریز کنند. ابتدا اعلام شد حداکثر پرداختی متقاضیان ۸ قسط ۴۰ میلیون تومانی یعنی ۳۲۰ میلیون تومان است.

این در حالی است که پیگیری‌ها نشان می‌دهد آورده متقاضیان در برخی پروژه‌های نهضت مسکن ملی به بیش از یک میلیارد تومان افزایش یافته است. در کنار این مبلغ باید وام ۵۵۰ میلیون تومانی با سود ۱۸ درصدی را نیز در نظر داشت.


دیماه سال ۱۴۰۰ وزیر سابق راه و شهرسازی با اشاره به آغاز ساخت ۸۰۰ هزار واحد نهضت مسکن ملی گفته بود: پیش‌بینی می‌کنیم فردی که در تهران زندگی می‌کند اگر ۱۵۰ میلیون تومان آورده خودش باشد حتماً صاحب خانه خواهد شد، چون زمین رایگان است، تمهیدات خوبی با وزارت صمت داشتیم که مصالح به‌گونه‌ای خریداری شود که تورم کمتر در آن تأثیر داشته باشد، پروانه کار با قیمت ارزان در اختیار قرار می‌گیرد، سهم هزینه نظام مهندسی کمتر است و همچنین مالیات بسیار کمتری پرداخت می‌شود.

«امتیاز مسکن ملی پرند»

امتیاز دهی به مقاله

دیدگاه‌های بازدیدکنندگان

ناشناس

سلام واقعا آورده شده یک میلیارد

145 روز پیش ارسال پاسخ
مدیر سایت

دورود بله برای بعضی از پروژها لحاظ گردیده 🌹

145 روز پیش ارسال پاسخ

دیدگاه خود را بنویسید

  • {{value}}
این دیدگاه به عنوان پاسخ شما به دیدگاهی دیگر ارسال خواهد شد. برای صرف نظر از ارسال این پاسخ، بر روی گزینه‌ی انصراف کلیک کنید.
دیدگاه خود را بنویسید.
کمی صبر کنید...